Öğr.Gör. Melodina Babaran CLIMACO

Öğr.Gör. Melodina Babaran CLIMACO

Kısa Özgeçmiş: Ailesi ve arkadaşları tarafından “Melody” olarak adlandırılan Melodina Babaran bir Filipinlidir. Melodina, İngilizce’nin ikinci dil olduğu Filipinler’de doğdu. Temel eğitimini kendi ülkesinde tamamladı. Sınıf mezuniyet konuşmacısı olarak seçildiği liseden mezun olduğunda, kariyer yapmaya kararlı olan Melodina yüksek eğitimine devam etti.
 
Kariyer hedeflerini göz önünde bulundurarak, Mart 1988'den sonar havacılık endüstrisinde kariyer yapabilme düşüncesiyle hemen Havacılık Yönetimi kurslarına katıldı. Ancak, havacılık okulundan mezun olduktan kısa bir süre sonra planları değişti. Filipinler’deki Zamboanga Üniversitesi’nde eğitmen olarak kariyerine devam etme kararı aldı. 2 Nisan 1992'de İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde Eğitim dalında lisans derecesini aldı. Bir sonraki akademik yılda, çalışma hayatına ilk adımını Mühendislik Fakültesinde İngilizce öğretmeni olarak attı.
 
Yıllar sonra, çeşitli bölümlerden öğrencilere İngilizce, edebiyat, temel felsefe ve psikoloji de dahil olmak üzere diğer beşeri bilimleri öğrettiği Ateneo de Zamboanga Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'ne geçti. Muhasebe, hemşirelik, BT, teoloji, yönetim, bankacılık ve finans, kitle iletişim gibi çeşitli bölümlerde dersler verdi.
 
Üniversite de ders verdiği dönemde yüksek lisans programına da kaydoldu. Mart 1998 de eğitim bilimlerinde yüksek lisans programından mezun oldu ve aynı akademik yılın tatilinde doktora çalışmaları için ders almaya başladı. 2004 yılında Dil Gelişimi Çalışmaları alanındaki doktora programı için tüm akademik gereklilikleri yerine getirdi.
 
Filipinler'de on bir yıl üniversitede öğretmenlik yaptıktan sonra, yurtdışına seyahat etmeye ve ders vermeye karar verdi. 2001-2003 yılları arasında Tacikistan'daki Duşanbe Uluslararası Okulu’nda İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. 2004'te Batı Afrika'daki Nijerya Kano'ya taşındı ve bir yıl boyunca Kano Uluslararası Kolejinde ders verdi, sonra Filipinler'deki memleketi Zamboanga'ya geri döndü.
 
Kısa bir aradan sonra, 2008 yılına kadar Montfort Koleji'nde, Nawamin Darajudis Lisesinde ve Wichai Wittaya İki Dilli Okulunda öğretmenlik yapmak için Tayland'ın kuzey başkenti Chiang Mai'ye gitti. Tayland'dan Türkiye'ye geldi. Konya'daki farklı dil merkezlerinde ve enstitülerinde TOEFL, IELTS ve genel İngilizce dersleri verdi. Ayrıca birkaç özel kolejde de ders verdi. İlk tercihi üniversitede yetişkinlere öğretmenlik yapmak olan Melody, şuan üniversitede çalıştığı için çok mutlu.
 

İletişim Bilgileri

Merkez Kampüs
Melikşah Mah. Beyşehir Cad. No:9 42080 Meram / KONYA
Telefon: 03322235460
E-posta: melodina.climaco@gidatarim.edu.tr